Termín: 6. 1. – 11. 1. 2019

4. – 9. ročník

vedoucí kurzu Mgr. Markéta Trsková

webkamera Tauplitz

 info – Haus Alpin

Pátek 11.1.

 • teplota  -7° C
 • mírně sněží
 • všichni balí, aby snesli svá zavazadla do jídelny než se půjde na svah
 • v poledne sraz na polévku a balení lyží
 • ve 14:00 hod. odjezd
 • 12:15 – všichni jsou ve zdraví zpět na chatě
 • lyžování bylo dnes super
 • nahoře na Lawinensteinu bylo minus 14°, takže docela zima
 • balíme, jíme, vše OK
 • 13:56 – oba autobusy opouští parkoviště v Tauplitzalm
 • předpokládaný příjezd –  po osmé hodině

Zprávy:

Hlášení zdravotní služby lyžařského kurzu školy Bolzano /ZSLKŠB /:

Čtvrtek 10.1.

 • teplota -8°C
 • mírně sněží
 • situace stejná jako včera
 • děti však mají překvapivě dobrou náladu
 • 10:00 – vyrážíme na sjezdovku
 • počasí se mírně lepší
 • 10:45 – neuvěřitelné, slunce opravdu existuje!
 • 13:30 – čtvrťáci i páťáci už jsou opět na sjezdovkách, ostatní se po polévce pomalu ubírají tamtéž
 • Václavák a kabina stále nejezdí, sněhu je tolik, že např. ze čtyřsedačky se lze po cestě dotýkat sněhové pokrývky
 • počasí je stále stejné (mírně lepší, než včera)
 • některé děti natolik touží po nákupech „amdůdlerů“ v Tauplitzu, že si berou na sjezdovku batůžky a v průběhu odpoledne si odskočí během pauzy pro zásoby 🙂

Zprávy:

Budíček byl jako obvykle v půl osmé.

Do doslova bílého dne se vstávalo velmi těžko, ale přesto jsme spojili síly a vylezli z postele. Snídaně se skládala  jako obvykle z čokoládových kuliček s jogurtem nebo mlékem, rohlíků a párků atd., se snahou zahnat nepříjemné myšlenky z toho, že se za chvílí budeme brodit sněhem. Asi po 45 minutách jsme vyrazili na svah, směr Tauplitz. Podmínky byly hodně podobné: sníh, vítr, Jediná změna byla, že nás pronásledoval pes. K obědu jsme měli na výběr ze dvou polévek: vývar nebo fazolovou.

Odpoledne vykouklo dlouho neviděné slunce a na chvíli přestalo hustě sněžit. Také jsme měli ještě jednu malou změnu a to byl krátký nákup ve Sparu v Tauplitzu, a hlavně Almdudlery pro naše rodinky. Cestou zpět jsme šli asi půlku cesty pěšky, protože nám zavřeli pomu. Nastala večeře a my jsme měli dobré boloňské špagety.  Učitelé  nám řekli instrukce na zítřek a pak jsme šli spokojeně do koupelen se umýt a do pokojů se vyspat.

Večerku jsme měli jako vždy 4.A-6.A do 21:30 a 7.A-9.A do 22:00.

PS: Den byl dobrý, ale náročný.

Nějak stvořily: Kropíková Nela, Pulchartová Klára

Hlášení zdravotní služby lyžařského kurzu školy Bolzano /ZSLKŠB /

I dnes kupodivu všichni přežili bez úrazu, trochu nám nafoukalo do oušek a opodeldokem jsme ošetřili jednu nožičku. Zbytek vyřešilo růžové štěstí.

Středa 9.1.

– předpověď počasí  na dnešní den vypadá lépe než včera …. uvidíme

-v 9:30 vyrážíme na svah

– „Václavák“ a kabina na Lawinenstein nejezdí kvůli lavinovému nebezpečí

– ze stejného důvodu je dočasně uzavřena i příjezdová silnice, takže se na všechny těšíme po jarním tání 🙂

– 13:00 – Alpenstrasse je již průjezdná

– frenkventanti II. stupně lyžovali dole v Tauplitzu

– menší děti se věnovaly obratnostním prvkům na lyžích v okolí chaty

Zprávy:

Dnešek začal velmi ‘‘pozitivně‘‘, budíček většinu pokojů vynechal, vítr foukal do oken a venku krásně do obličeje. Lanovky se na nás vyprdly, takže jsme si posílili svalstvo, když jsme museli šlapat. Některé děti si hezky bobovaly a některé musely čekat čtvrt hodiny na pomu. Abychom nebyly pořád tak negativní, tak musíme říct, že se nám velmi líbí tenhle rakouský sníh, sjezdovky máme skoro jen pro sebe, na chatě skvěle vaří a je tu velmi pozitivní nálada.

Při lyžování nám tu začali odpalovat laviny, takže je možné, že tu zůstaneme o něco déle, než jsme plánovali. Nám osobně by to teda vůbec nevadilo.

Večeře byla velmi dobrá, měli jsme uzenou krkovici s bramborovou kaší. Večerka je v deset, ale stejně všichni blbnou až do půlnoci.Dnes byl krásný den, sice nebylo moc hezké počasí, ale i tak sranda.

Psaly Dája F. a Natálie Č.

Hlášení zdravotní služby lyžařského kurzu školy Bolzano /ZSLKŠB /

Vzhledem k tomu, že jakýkoli pohyb venku byl bojem o holé přežití, neregistrujeme krom jedné chladové alergie a několika natažených svalů žádných obtíží. Následky omrzlin likvidujeme průběžně.

Úterý 8.1.

– děti se probudily do bílého zasněženého rána

– rolby stíhají

– po 9.00 hod. dojde k přesunu na svah

– 14:00 – dopolední lyžování bylo vítězným soubojem frekventantů kurzu se sněhovou vánicí

– odpočinková část kurzu bude s největší pravděpodobností přesunuta ze zítřejšího dne na dnešní odpoledne, protože vítr neustále zesiluje

Zprávy:

Po probuzení do bílého dne, s krásným budíčkem, se dítka dostavila na snídani, kde měla veliký výběr jako obvykle. Nicméně lahodné čerstvé rohlíčky válcují veškeré potraviny, které nabízejí. S aerodynamickými plnými bříšky děti vyrazily na svah a věděly, že kdyby spadly, tak díky napapanému airbagu na spodní straně těla se jim nic nestane. Po náročném lyžování jsme měli výběr ze dvou polévek: česneková a gulášová. Po poledním klidu naši generálové, vzhledem ke špatnému počasí, vydali zákaz sjíždění sjezdovek, a tak naši švarní chlapci začali stavět skokánek na snowboardové dovádění a zbytek žáků si hrál ve sněhu. Po kompletním promočení jsme stáli dlouhé fronty na vytoužené sprchy. Večeře nás mile překvapila, dostali jsme vepřovou krkovici s americkými bramborami. Poté se naši menší spolužáci proháněli na chodbách a začínali své první kontakty s opačným pohlavím. Když je naši učitelé nemilosrdně nahnali do pokojů, zavládl na chatě Haus Alpin svatý klid.

Dnešek byl povedený a už se nemůžeme dočkat zítřka.

9.A

Hlášení zdravotní služby lyžařského kurzu školy Bolzano /ZSLKŠB /

Přes relativně optimisticky vypadající videa, panuje zde takový vítr a vánice, že zpravidla není vidět dále než 3 metry. Vzhledem k tomu, že kopec nad chatou se jmenuje Lavinový kámen / Lawinenstein / a riziko lavin je na stupni cca 8 na šestistupňové škále/ uvidíme, zda budeme schopni v pátek opustit lokalitu. Žáci i přes to, že většinu dne strávili hluboko v závějích, evidentně nestrádají, omrzliny jsou zatím ošetřitelné bez chirurgického zákroku a kupodivu byly v závějích nalezeny i všechny děti. Pokoj chlapců z 9. třídy byl dezinfikován i deratizován a po odvětrání prostoru bylo možné v místě i dýchat.

Videa ke shlédnutí   –    Video_01       Video_02        Video_03

Pondělí 7.1.

8:00 –  neustále sněží a fouká vítr

– rolby moc nestíhají

10:15 – všichni už jsou na svahu  a lyžují

Přihláška na hory – Tauplitz 2019

Informace k lyžařskému kurzu zde

Zprávy:

Díky nepříznivým podmínkám a mírně opožděnému dodání skipasům jsme vyrazili na první spanilou jízdu zhruba v půl desáté dopoledne. První den byl velice zajímavý, co se týče pádů a vzpomínání na umění držet své lyže a snowboardy pod kontrolou. I přes to se náš zájezd nenechal odradit a většina účastníků lyžařského kurzu se dostala na konec dne se zdravými končetinami a skvělými zážitky. Husté a neustálé sněžení bylo jediným nedostatkem dnešního dne. Co se jídla týče, nikdo si nemůže stěžovat. Ke snídani byl klasický švédský stůl a všichni si pochvalovali pověstné domácí rohlíky, co vznikají v rukou našich kuchařů brzy před tím, než my se dostaneme na nohy. K obědu byly tři druhy polévek: hovězí vývar, minestrone a čočková. Poté, co skončilo odpolední lyžování a odpolední klid, jsme v 18:10 vyrazili z našich pokojů a dostavili jsme se na večeři. Ta se skládala z kuřecího masa, těstovin a omáčky. Neboli kuře na paprice.

Dnešek byl povedený a už se nemůžeme dočkat zítřku.

Ondra Pecival

Hlášení zdravotní služby lyžařského kurzu školy Bolzano /ZSLKŠB /

První den lyžování dopadl dle očekávání několika úrazy, zásahem několika sanit a dvou vrtulníků Rakouského červeného kříže. Hospitalizaci v nemocnici ve Schladmingu podstoupil nakonec jen jeden z našich mladých lyžníků v důsledku zákeřného úrazu dolní končetiny. Další zhmožděniny a případné úrazy jsme frekventantům rozmluvili. Stejně tak bolavé krky a podobné záležitosti. Vzhledem k předpokládanému hustému sněžení v dalších dnech jsme zřídili přímou linku na základnu červeného kříže a do Schladmingu, neboť nemocnice v Bad Ausee je tak zahlcena traumaty, že nepřijímá nové úrazy.

Neděle 6.1.

16.15- výprava dorazila v pořádku na dolní parkoviště v Tauplitzu

-po nasazení řetězů se všichni se přesunou na horní parkoviště

17:30 – nakládání zavazadel na rolbu a přesun na chatu

18:30 – všichni ubytováni a jde se na večeři…