Úterý 6. května 2025
Exkurze do Terezína – poznání na vlastní oči
Dne 6. května se žáci 8. a 9. ročníku ZŠ Bernarda Bolzana vydali na poznávací exkurzi do Terezína. Cílem bylo nejen doplnění výuky o období druhé světové války, ale především hlubší porozumění historii, kterou si mohli žáci prožít přímo na místech, kde se odehrávala.
V dopoledních hodinách jsme navštívili Muzeum ghetta a Magdeburské kasárny, kde jsme se seznámili s osudy lidí internovaných v terezínském ghettu. Poté jsme uctili památku obětí na Národním hřbitově. Po obědě následovala komentovaná prohlídka Malé pevnosti s průvodcem, který nám přiblížil život vězňů i fungování nacistického vězeňského systému.
Cestou zpět jsme se krátce zastavili v Litoměřicích na občerstvení a odpočinek.
Exkurze naplnila svůj vzdělávací i výchovný cíl – přinesla nové poznatky, zážitky i podněty k zamyšlení. Mnohé z nás inspirovala k hlubšímu zájmu o moderní dějiny a důležitost lidských práv a svobod.